Laba dzirde un veselīgas ausis — 5 dabiski veidi, kā tās saglabāt

Laiks lasīt: 6 min

Laba dzirde un veselīgas ausis — 5 dabiski veidi, kā tās saglabāt

Spēja labi reproducēt skaņu un parasti mums precīzi norāda, kur mēs atrodamies pasaulē. Tas arī palīdz mums tajā orientēties. Mūsu dzirde ir viena no 5 pamata maņām, kas padara mūs par to, kas mēs esam. Lielākā daļa cilvēku pat uzskata skaņu un dzirdi par vissvarīgākajām cilvēka maņām. Viņi arī mums sagādā prieku. Pateicoties dzirdei, mēs baudām labu mūziku un saprotam, kas notiek ziņās, filmās un seriālos. Vai jums patīk atpūsties leknā pļavā kalnos, klausīties tuvējā strauta murmināšanu? Kā būtu ar viļņu pludināšanas baudīšanu pludmalē? Tas viss notiek, pateicoties labai dzirdei.

Tāpēc mums jādara viss iespējamais, lai novērstu agrīnu dzirdes zudumu. Tas var notikt jebkurā laikā – bērnībā vai pieaugušā vecumā. Bieži vien šī parādība ir pārejoša – kā pēc gripas vai saaukstēšanās. Citos gadījumos tas notiek nepietiekamas uzmanības un aprūpes trūkuma dēļ.

Kādas ir dažādas dzirdes zuduma pakāpes? Vai tas varētu būt saistīts ar pārmērīgu augsta decibelu mūzikas klausīšanos? Kad tiek nēsāts dzirdes aparāts? Kas izraisa troksni ausīs? Kā es varu saglabāt savu spēju dzirdēt un uztvert skaņu? Vai tas ir saistīts ar stresu? Kā ar asinsspiedienu? Vai dzirdes atjaunošanas pilieniem ir kādas blakusparādības?

Dabiski veidi, kā saglabāt labu dzirdi, ir bezgalīgi. Tirgus piedāvā arī neskaitāmas dabiskas alternatīvas dzirdes atjaunošanai. Starp produktiem, kurus latvieši visvairāk izvēlas šāda veida kopšanai, ir Ottomax+ dzirdes atjaunošanas biokapsulas. Tie ir pieejami par pieņemamu cenu mūsu valstī, izmantojot licencētā izplatītāja oficiālo vietni.

Tālāk uzzināsim arī 5 dabiskos veidus, kā saglabāt labu dzirdi!

Redze un dzirde – cilvēka svarīgākās maņas!

Redze un dzirde

Dzirde attiecas uz mūsu spēju uztvert troksni un skaņas, kas atšķiras pēc veida, stipruma un frekvences. Mēs to izmantojam, lai klausītos mūziku, runātu ar citiem un novērtētu sociālās situācijas, kurās atrodamies. Cilvēkiem patiesībā ir diezgan šaurs dzirdes diapazons salīdzinājumā ar citām dzīvnieku sugām. Šī ļoti svarīgā sajūta ir viegli uzņēmīga pret dažāda veida stresu un ietekmi. Mēs esam ar to piedzimuši, taču mums ikdienā jārūpējas, lai laba dzirde būtu mūsu uzticīgais pavadonis. ASV Slimību kontroles un profilakses centra oficiālā vietne iesaka pievērst īpašu uzmanību skaņas stresam darba vidē.

Lai sāktu rūpēties par labu dzirdi, mums tas ir jāsaprot!

  • Pirmkārt, jums jāiemācās atšķirt klausīšanos kā darbību un dzirdi kā sajūtu. Klausīšanās ir kaut kas, ko jūs darāt apzināti, mēģinot interpretēt vai saprast dzirdēto skaņu. Kā arī atšķirt atsevišķus skaņas viļņus. Nespēja dzirdēt (pareizi uztvert) apkārtējo pasauli bieži noved pie depresijas un izolācijas sajūtas.
  • Otrkārt, dzirde ir spēja uztvert skaņu, identificējot vibrācijas no auss. Lai saprastu, kā jūs dzirdat un kā rodas priekšlaicīga dzirdes zudums, jums ir jāsaprot auss mehānismi. Bez katra no šīm sastāvdaļām jūs nevarēsit efektīvi dzirdēt. Cilvēka ausi var iedalīt 3 galvenajās daļās: ārējā, vidējā un iekšējā ausī. Un dzirdes centrs atrodas smadzenēs.

Kā notiek agrīna dzirdes zudums?

Kā notiek agrīna dzirdes zudums?

Ir vairāki dzirdes zuduma veidi. Tas var būt vadošs, sensorineurāls un jaukts. Traucēta spēja dzirdēt skaņas ir arī sadalīta atsevišķās kategorijās, kas raksturo gadījuma smagumu.

Tie ir šādi:

  • Viegls dzirdes zudums: ar to cilvēkam ir grūti vadīt sarunas, īpaši trokšņainā vidē, taču viņam nav nepieciešams dzirdes aparāts.
  • Mērens: cilvēkiem ar mērenu dzirdes zudumu ir grūtības sekot sarunām bez dzirdes aparāta.
  • Smags: šeit cilvēki bieži paļaujas uz lasīšanu no lūpām, pat lietojot dzirdes aparātus. Ja jums ir smags dzirdes zudums, iespējams, ir vērts izpētīt, vai citas iespējas, piemēram, kohleārais implants vai vidusauss implanti, ir jums piemērota izvēle.
  • Dziļi: dzirde ir ārkārtīgi traucēta, un saziņa galvenokārt notiek ar zīmju valodas palīdzību.

Kādas ir galvenās dzirdes traucējumu pazīmes?

Lielākā daļa cilvēku spēj saprast, ka dzirde ir svarīga, taču viņiem ir grūti precīzi formulēt, kāpēc. Skaņas, ko dzirdat katru dienu, palīdz padarīt jūsu dzīvi bagātāku. Putnu čivināšana, bērna smejas vai jūsu mīļākā dziesma ir netverama vērtība. Tomēr tas veido ikdienas dzīvi tā, kā mēs bieži uzskatām par pašsaprotamu.

Ja vēlaties novērst agrīnu dzirdes zudumu un tādas slimības kā troksnis ausīs, jums ir jāatpazīst to pazīmes. Šeit ir galvenie dzirdes traucējumu simptomi:

  • Pieaug grūtības saprast runu trokšņainā fonā, piemēram, bārā vai restorānā.
  • Sarunas turpināšanai ir nepieciešama lielāka koncentrēšanās (un, iespējams, lasīšana no lūpām), īpaši, ja runā vairāki cilvēki.
  • Televizoram ir nepieciešams lielāks skaļums, taču tas ne vienmēr padara runu ekrānā skaidrāku.
    Iepērkoties ne vienmēr saproti pārdevēju.
  • Ir grūti skaidri sadzirdēt citus, atrodoties automašīnā vai izmantojot sabiedrisko transportu.
  • Cilvēki, kas jūs labi pazīst, atzīmē, ka jūsu dzirde ir pasliktinājusies.

Zemāk esam aprakstījuši arī 5 dabiskos veidus, kā saglabāt labu dzirdi!

5 vienkāršas darbības, lai aizsargātu labu dzirdi

5 vienkāršas darbības, lai aizsargātu labu dzirdi

Lielākā daļa cilvēku pasaulē var brīvi rīkoties ar savām 5 pamata maņām. Tie ir dzirde, oža, redze, garša un tauste. Protams, ir tādi, kas cieš no iedzimtām vai iegūtām hroniskām slimībām un stāvokļiem, kas traucē normālu funkcionēšanu. Tas varētu būt daļējs skaņas uztveres un reproducēšanas spējas zudums vienā no ausīm. Vai arī tālredzība, astigmatisms un tuvredzība kā redzes traucējumi. Jebkurš pastāvīgs šķērslis mūsu jutīgumam samazina mūsu dzīves kvalitāti. Un tas liek mums justies mazāk nekā pilnībā.

Saskaņā ar PVO (Pasaules Veselības organizācijas) datiem 1 no 5 jeb 5,5% no visiem vecāka gadagājuma cilvēkiem cieš no kāda veida dzirdes zuduma. No tiem vecumā no 18 līdz 35 gadiem ir vairāk nekā 1 miljards. Tas rada 980 miljonus ASV dolāru gadā veselības aprūpes izmaksās.

Diemžēl mēs reti uzdodam sev jautājumu, vai ar mūsu spēju dzirdēt viss ir kārtībā. Tikai tad, kad sākam zaudēt dzirdi vai parādās troksnis ausīs, mēs nolemjam apmeklēt LOR speciālistu. Un tas padara preventīvos pasākumus neefektīvus.

Ko es varu darīt, lai saglabātu labu dzirdi? Kā pareizi veikt kurluma profilaksi? Vai man regulāri jātīra ausu sērs ar šķīdumu? Vai man vajadzētu būt uzmanīgiem attiecībā uz to, kādiem decibeliem esmu pakļauts?

Zemāk mēs esam izvēlējušies 5 vienkāršas darbības, lai saglabātu labu dzirdi, ko ikviens var ievērot!

  1. Trokšņainā vidē izmantojiet ausu aizbāžņus un citus decibelu kontroles līdzekļus! Lielākā daļa šādu produktu ir izgatavoti no putuplasta vai gumijas, labi iekļūstot auss kanālā. Tie var samazināt troksni par 15 līdz 30 decibeliem. Tie vienmērīgi samazina trokšņa līmeni visās frekvencēs. Noderīgs cilvēkiem, kas nodarbojas ar mūziku vai strādā celtniecībā.
  2. Klausieties radio, TV un mūziku ar zemākām vērtībām. Jūs varat tik nedaudz samazināt apkārtējo ierīču skaļumu. Tas palīdzēs aizsargāt jūsu dzirdes veselību.
  3. Ierobežojiet smēķēšanu un alkohola lietošanu. Jums var likties dīvaini, ka šie divi sliktie ieradumi ietekmē jūsu spēju normāli atveidot un uztvert skaņas. Bet tas ir zinātnisks fakts! Pētījumi ir pārliecinoši parādījuši, ka cigarešu dūmi, pasīvi vai aktīvi norīti, bojā dzirdi. Tas pats attiecas uz stiprā alkohola lietošanu, kas var radīt toksisku vidi ausī.
  4. Regulāri vingrojiet un samaziniet stresu. Regulāri fiziski vingrinājumi uzlabo asinsriti un nodrošina pareizu asins piegādi ausīm. Garīgā spriedze un stress aptur asinsriti. Dzīvojiet mierīgāk un regulāri vingrojiet, lai pasargātu sevi no dzirdes zuduma vai traucējumiem.
  5. Lietojiet vairāk ar vitamīniem un minerālvielām bagātu pārtiku! Vai zinājāt, ka daži vitamīni, piemēram, B12, ir ļoti svarīgi labai dzirdei? Tas pats attiecas uz minerālvielām, piemēram, kāliju un magniju. Ir pierādīts, ka dzelzs deficīta anēmija ir saistīta arī ar samazinātu skaņas replikācijas spēju.

#1. Regulāri tīriet ausu sēru!

Zināms arī ar medicīnisko terminu cerumen, ausu sērs ir dabisks aizsardzības mehānisms. Tas aizsargā auss iekšpusi no svešām daļiņām, baktērijām un infekcijām. To izdala īpaši dziedzeri, kas atrodas jūsu ārējā ausī, un katram cilvēkam ir atšķirīga krāsa un konsistence.

Lai gan neliels daudzums ausu sēra ir izdevīgs, tā pārpalikums var izraisīt vieglu dzirdes zudumu un diskomfortu. Ja jums ir aizdomas, ka jums ir aizsprostojums, sazinieties ar savu ENT. Nekad nemēģiniet to noņemt pats. Jūs riskējat iespiest to ausī un sabojāt auss kanāla vai bungādiņas smalko oderi. Ausis var veiksmīgi iztīrīt arī ar Ottomax Plus bio kapsulām.

Regulāri tīriet ausu sēru!

#2. Uzsveriet vitamīnus un minerālvielas!

Vairāki vitamīni un minerālvielas ir saistīti ar uzlabotu ausu un dzirdes funkciju. Starp tiem folijskābe ieņem pirmo vietu. Tas veicina pareizu asinsriti ausīs, kā arī enerģijas ražošanu šūnās. Magnijs ir arī svarīgs. Tas atbalsta veselīgu nervu darbību dzirdes sistēmā un darbojas, lai novērstu artēriju iekšējās oderes bojājumus.

Cinks aizsargā matu šūnas ausīs, kas ir atbildīgas par vibrāciju izstarošanu, kas sūta elektriskos signālus uz smadzenēm. Tas arī atbalsta ķermeņa imūnsistēmu, cīnoties pret ausu infekciju rašanos. B vitamīni piedāvā daudzas potenciālas priekšrocības dzirdes saglabāšanai, tostarp šķidruma līmeņa regulēšanu un skābekļa lietošanas optimizēšanu.

#3. Samazini cigaretes!

Pētījumi liecina, ka smēķēšana divkāršo agrīnas dzirdes zuduma risku. Nikotīna un oglekļa monoksīda ietekme ievērojami pasliktina dzirdi un spēju dzirdēt. Smēķēšana arī kairina vidusauss gļotādu un traucē normālu Eistāhijas caurules darbību. Ir pierādīts, ka nikotīns izraisa troksni ausīs (zvana ausīs). Daži eksperti uzskata, ka tas var traucēt neirotransmiteriem, kas pārraida ziņojumus no dzirdes nerva uz smadzenēm. Aizsargājiet savu labo dzirdi ar Ottomax+.

#4. Regulāri veiciet ausu vingrošanu!

Regulāri veiciet ausu vingrošanu!

Ausis identificē, bet smadzenes tās interpretē. Vingrinājumi, kas stiprina jūsu smadzeņu klausīšanās izpratnes prasmes, var palīdzēt jums kļūt par labāku klausītāju. Sava veida ausu vingrošanu var veikt diezgan vienkārši. Dodieties pastaigā pa mežu, pludmali vai līdzīgā vidē ar nelielu mākslīgo troksni. Koncentrējieties uz apkārtni un ierakstiet visu, ko dzirdat, sākot ar putnu čivināšanu un beidzot ar vēja pūšanu. Atkārtojiet šo vingrinājumu vairākas dienas pēc kārtas, lai vieglāk pielāgotos apkārtējam troksnim.

Jūs varat mēģināt kaut ko citu. Palūdziet draugam skaļi nolasīt jums grāmatu vai žurnālu par nepazīstamu tēmu. Pēc katra teikuma mēģiniet atkārtot tieši to, ko viņš teica. Kad varat konsekventi atkārtot teikumus vārdu pa vārdam, izmēģiniet vingrinājumu vēlreiz, kad televizors ir ieslēgts, vai trokšņainā restorānā. Protams, ar dzirdes vingrošanu nav jācīnās.

#5. Meditējiet dziļi un regulāri!

Arvien vairāk cilvēku pievēršas meditācijai, lai uzlabotu dzirdes veselību. Tas ir tāpēc, ka relaksācija un dziļa elpošana palielina asins plūsmu smadzenēs. Kas var palīdzēt labāk noskaņoties skaņām, kas parasti nepievērš uzmanību. Lai gan meditācija ir vairāk garīga nekā fiziska aktivitāte, tā var būt noderīga tiem, kas vēlas dzirdēt skaidrāk.

Dzīves skaņa nes prieku un mieru!

Dzīves skaņa nes prieku un mieru!

Ikvienam bērnam un pieaugušajam patīk agrā rīta dziesma. Tas pats attiecas uz sarunām, kas notiek trokšņainā un jautrā kompānijā. Lai to izbaudītu, jums jādara viss iespējamais, lai saglabātu labu dzirdi. Lai nekas tevi neatņem!

Grēta Ozola